Mājas > Kara bēgļu nometnēs
Tautastērpi. Kara bēgļu nometnēs
Bēgļu nometnes – mazās Latvijas
Otrā Pasaules kara beigās apmēram 180 000 Latvijas iedzīvotāju atstāja savas mājas kara ugunīs un, riskējot ar dzīvību, meklēja glābiņu rietumos – Vācijas kontrolētajās teritorijās.
Jau 1943. gadā tika nodibināta Apvienoto Nāciju Palīdzības un rehabilitācijas administrācija (United Nations Relief and Rehabilitation Administration – UNRRA). Tās funkcijas 1947. gadā pārņēma Starptautiskā bēgļu organizācija (International Refugee Organization jeb IRO), kas izveidoja bēgļu nometnes – pazīstamas ar nosaukumu “DP nometnes” (Displaced Persons Camps). Pārvietoto personu jeb DP nometnēs uzturējās tie bēgļi, kuri nevarēja atgriezties mājās, jo viņu zemes bija okupētas.
Pēckara Vācijā, Austrijā un Dānijā latvieši bija izkaisīti pa 294 nometnēm. Par spīti tam, ka nometnēs apstākļi bija trūcīgi – pieticīgs un vienveidīgs ēdiens, kopdzīvošana barakās – bēgļi rīkoja un iesaistījās dažādās kultūras, izglītības un politiskās aktivitātēs. Gandrīz katrā nometnē izveidojās tā sauktā “mazā Latvija”, kur bija sava pamatskola vai vidusskola, teātra ansamblis, koris, tautas deju kopa un dažādas citas latviešu kultūru uzturošas nodarbības.