Pašu gatavotas rotas no kapara

Arheoloģiskā tērpa atdarinājums. Izgatavots Kanberā, Austrālijā, 20. gadsimta 70. gados.

Šo 12. gadsimta tērpa atdarinājumu izgatavoja Kanberas tautas deju ansambļa “Sprigulītis” dalībnieki. Gatavojoties Sidnejas Operas nama atklāšanai, dažādas Austrālijā dzīvojošas etniskās grupas tika aicinātas pieteikties konkursam par iespēju uzstāties šajā vēsturiskajā notikumā. Māra Siksna atceras: “Zinot, ka mums jāsacenšas ar straujiem dienvidu tautu dejotājiem un grezniem zīda un zelta tērpiem no Austrumu valstīm, vadītāja Skaidrīte Darius nolēma izcelt mūsu deju un rituālu seno vēsturi. Tā radās pārgalvīga doma atdarināt 12. gadsimta latgaļu tērpu četriem dejotāju pāriem.”

Arheoloģiskā tērpa atdarinājumu un rotas gatavoja paši dejotāji Māras mājas ēdamistabā, izmantojot nevis bronzu, bet vieglāk pieejamo kaparu. Piemēram, rokassprādzēm kapars nāca no mašīnu akumulatoriem, bet pakavsaktas tapa no santehnikas veikalā iegādātām kapara caurulēm. Tērpi tika gatavoti, pašiem mācoties un apgūstot jaunas metālapstrādes un rokdarbu tehnikas, kā arī pielāgojot tos skatuves vajadzībām. Šis tērps pabijis uz daudzām skatuvēm, tostarp tautas deju ansambļa “Saules josta” turnejā pa ASV, Kanādu, Angliju, Vāciju un Zviedriju 1976. gadā.

Plašāku tautastērpa stāstu iepazīsti šeit: http://lapamuzejs.lv/arheo-terps

Māras Siksnas un Skaidrītes Darius dāvinājums. Muzeja “Latvieši pasaulē” krājums (LP2023.6.9-12, LP2023.112).
Foto: Siksnu ģimene Kanberā, Austrālijā, 1973. gadā. Māras Siksnas dāvinājums. Foto no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma.