Raksti no ASV kongresa bibliotēkas

Nīcas tautastērps. Darinājusi Maija Veinberga (precējusies Hinkle, 1937) ap 1951. gadu ASV. ​

Nīcas tautastērpu darinājusi muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” dibinātāja Maija Hinkle laikā, kad bija pusaudze un kopā ar ģimeni no bēgļu nometnes Vācijā pārcēlās uz Vašingtonu, ASV. Lai iegūtu rakstus tautastērpa izgatavošanai, Maija gāja uz ASV Kongresa bibliotēku: “Sēdēju pie Latvijas etnogrāfijas grāmatām, lai uzzīmētu rakstus uz rūtiņu papīra. Mamma man jau bija iemācījusi izšūt, kad dzīvojām bēgļu nometnēs Vācijā. Audumu nopirku veikalā kopā ar mammiņu – blūze ir kokvilnas. Saktas ir Vašingtonā pasūtinātas.” Maija tautastērpu visbiežāk vilka, kopā ar citiem Vašingtonas latviešu jauniešiem dejojot tautas dejas. Maija uzskata: “Tautastērps ir skaists un dziļš latviskās piederības simbols. Kad es uzvilku tērpu, es jutos lepna un priecīga, ka esmu latviete un ka varu savu latvisko piederību tik redzami parādīt. Es vilku tērpu ne tikai, lai uzstātos sarīkojumos, bet arī patriotiskos brīžos, piemēram, 18. novembra svinībās. Šis ir vienīgais tautastērps, kas man ir piederējis.”

Tērpa villaine nav pabeigta – tai viens gals ir izšūts, bet otrs – nav. Iespējams, tas tādēļ, ka izvēlētais Nīcas raksts, lai arī precīzs, taču pārzīmēts uz auduma un izšūts daudz lielākā mērogā nekā parasti. Nav brīnums, ka pusaudzei Maijai pietrūka laika pabeigt šo darbu!

Plašāku tautastērpa stāstu iepazīsti šeit: https://www.lapamuzejs.lv/vasingtonas-terps

Maijas Hinkles dāvinājums. Muzeja “Latvieši pasaulē” krājums (LP2020.95).
Foto: Maija Veinberga un Anda Ūdris tautastērpos tiek fotografētas avīžrakstam 20. gadsimta 50. gados ASV. Foto no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma.
vai-tu-redzi-175new